Greve Axel von Fersen, även känd som Axel Fersen den yngre, var en svensk statsman och soldat som spelade en betydande roll i sin tids politiska och militära händelser. Han föddes den 4 september 1755 i Stockholm, Sverige, och var son till Fredrik Axel von Fersen, en svensk statsman, och Hedvig Catharina De la Gardie. Han dog den 20 juni 1810 i Stockholm, Sverige.
Axel von Fersen utbildades i Frankrike och tjänstgjorde i den franska armén under den amerikanska revolutionen. Han återvände senare till Sverige och engagerade sig i politiken, som ledamot av den svenska riksdagen och som rådgivare åt kung Gustav III. Han var också en nära vän och förtrogne till Frankrikes drottning Marie Antoinette, som han ryktas ha haft ett romantiskt förhållande med.
Under franska revolutionen spelade Axel von Fersen en nyckelroll i det misslyckade försöket att rädda Marie Antoinette och hennes familj från fångenskapen. 1792 organiserade han en vågad plan för att hjälpa kungafamiljen att fly från Paris och fly till säkerhet. Men planen omintetgjordes och Marie Antoinette och hennes familj avrättades till slut av den revolutionära regeringen.
Efter franska revolutionen fortsatte Axel von Fersen att tjänstgöra i svensk politik och spelade en roll i krigen mellan Sverige och Ryssland i slutet av 1700-talet och början av 1800-talet. Han var också en framstående medlem av de svenska frimurarna och tjänstgjorde som stormästare i Svenska frimurarlogen.
Källor:
"Axel von Fersen." Encyclopædia Britannica, Encyclopædia Britannica, Inc., 25 oktober 2021, www.britannica.com/biography/Axel-von-Fersen.
Massie, Robert K. Dynastiernas fall: Den gamla ordningens sammanbrott, 1905-1922. Random House, 2015.
Rystad, Göran. Axel von Fersen: Frihetstidens mest intressanta man. Nordic Academic Press, 2015.
Brink, Jan tio. "Axel von Fersen, Sverige och franska revolutionen." Scandinavian Journal of History, vol. 24, nr. 3, 1999, s. 165–180. doi: 10.1080/03468759950116317.
Scott, Samuel F. "Axel von Fersen och kungafamiljens flykt från Paris 1791." The American Historical Review, vol. 25, nr. 4, 1920, s. 647–669. JSTOR, www.jstor.org/stable/1835792.
Comments